Před používáním programu musíte nastacit několik parametrů. Veškeré nastavení se po ukončení programu automaticky uloží a při příštím spuštění programu se opět automaticky načte.
Program se snaží sám nalézt adresář, ve kterém máte nainstalovaný účetní program Pohoda. Pokud Pohodu najde, vyplní správný adresář do pole Cesta k Pohodě.
Pokud Pohodu nenajde nebo najde špatný adresář, vyhledáte pomocí tlačítka Vyber adresář správný adresář, ve kterém máte nainstalovanou Pohodu. Pravděpodobně to bude adresář C:\Program Files (x86)\STORMWARE\POHODA\ nebo C:\Program Files\STORMWARE\POHODA\, ale může být samozřejmě i jiný, podle toho kde máte Pohodu nainstalovanou.
Přihlašovací údaje do Pohody
Pokud používáte uživatelská práva v Pohodě, vyplníte do polí Uživatelské jméno a Heslo správné přihlašovací údaje k Pohodě.
Daný uživatel musí mít v Pohodě oprávnění provádět XML importy dat.
Pokud nepoužíváte uživatelská práva v Pohodě, ponecháte pole Uživatelské jméno a Heslo beze změny. Uživatelské jménu bude tedy Admin a heslo bude prázdné.
2) Nastavení účetní jednotky v Pohodě
Před zpracováním faktur je potřeba mít nastavenou správnou účetní jednotku, do které chcete faktury importovat.
Po nastavení přístupu k Pohodě (viz bod 1 výše) kliknete na Načti data z Pohody. Tím se načte seznam všech účetních jednotek a následně si z nabídky účetních jednotek vyberete tu správnou účetní jednotku, do které chcete importovat faktury.
Načítání dat nebo výběr účetní jednotky může chvilku trvat, protože se k vybrané účetní jednotce načítá z Pohody i adresář, který může obsahovat i několik tisíc záznamů. Průběh práce vidíte na zeleném stavovém řádku ve spodní části aplikace.
3) Nastavení předkontace, členění DPH, barevného štítku a kontrola duplicity
Tato funkce není dostupná ve variantě Standard.
Pro importované faktury můžete nastavit předkontaci a členění DPH, které se pro tyto faktury použijí.
Po nastavení přístupu k Pohodě (viz bod 1 výše) a po výběru účetní jednotky (viz bod 2 výše) si z nabídky předkontací vyberete tu správnou předkontaci, která se přiřadí k importovaným fakturám. Dále si z nabídky členění vyberete správné členění DPH, které se přiřadí k importovaným fakturám.
Volitelně si můžete vybrat i barevný štítek, kterým se v Pohodě označí importované faktury, např. pro lepší filtrování a vyhledávání.
4) Kontrola duplicity importovaných faktur
Tato funkce není dostupná ve variantě Standard.
Pokud zaškrtnete volbu Kontrolovat duplicitu…, bude se při importu faktur kontrolovat, zda tato faktura již byla dříve do Pohody naimportována. Pokud byla dříve naimportována, program nepovolí opakovaný import totožné faktury.
U přijatých faktur kontrola duplicity probíhá na základě čísla přijaté faktury, datumu vystavení, IČ dodavatele a celkové částky na faktuře. Pokud jsou všechny tyto údaje shodné s nějako již dříve importovanou přijatou fakturou, program nepovolí import duplicitní faktury.
U vydaných faktur kontrola duplicity probíhá na základě čísla vydané faktury. Pokud je číslo vydané faktury shodné s nějakoi již dříve vydanou fakturou, program nepovolí import duplicitní faktury.
Pokd byste z nějakého důvodu chtěli opakovaně importovat totožné faktury, stačí zrušit zatržení této volby.
Nastavíte adresu serveru (datového zdroje) FlexiBee, včetně čísla portu.
Pokud používáte FlexiBee na lokálním PC, bude adresa pravděpodobně ve tvaru https://127.0.0.1:5434
Pokud používáte FlexiBee v cloudu, bude adresa pravděpodobně ve tvaru https://vasefirma.flexibee.eu
Dále nastavíte přihlašovací jméno a heslo do FlexiBee.
2) Nastavení účetní jednotky ve FlexiBee
Před zpracováním faktur je potřeba mít nastavenou správnou účetní jednotku, do které chcete faktury importovat.
Po nastavení přístupu (viz bod 1 výše) kliknete na Načti data z FlexiBee. Tím se načte seznam všech účetních jednotek a následně si z nabídky účetních jednotek vyberete tu správnou účetní jednotku, do které chcete importovat faktury.
Načítání dat nebo výběr účetní jednotky může chvilku trvat, protože se k vybrané účetní jednotce načítá z FlexiBee i adresář, který může obsahovat i několik tisíc záznamů. Průběh práce vidíte na zeleném stavovém řádku ve spodní části aplikace.
3) Nastavení předpisu zaúčtování, štítku a kontrola duplicity
Tato funkce není dostupná ve variantě Standard.
Pro importované faktury můžete nastavit předpis zaúčtování, který se pro tyto faktury použije.
Po nastavení přístupu (viz bod 1 výše) a po výběru účetní jednotky (viz bod 2 výše) si z nabídky předpisů zaúčtování vyberete ten správný předpis, který se přiřadí k importovaným fakturám.
Volitelně si můžete vybrat i štítek, kterým se označí importované faktury, např. pro lepší filtrování a vyhledávání.
4) Kontrola duplicity importovaných přijatých faktur
Tato funkce není dostupná ve variantě Standard.
Pokud zaškrtnete volbu Kontrolovat duplicitu…, bude se při importu přijatých faktur kontrolovat, zda tato faktura již byla dříve do FlexiBee naimportována. Pokud byla dříve naimportována, program nepovolí opakovaný import totožné faktury.
Kontrola duplicity probíhá na základě čísla přijaté faktury, datumu vystavení, IČ dodavatele a celkové částky na faktuře.
Pokd byste z nějakého důvodu chtěli opakovaně importovat totožné faktury, stačí zrušit zatržení této volby.
Při importu vydaných faktur se duplicita kontroluje automaticky a kontrola nelze zrušit.
5) Přiložení originální faktury jako přílohy
K importované faktuře můžete do FlexiBee přiložit také originál faktury jako přílohu.
Pokud importujete PDF faktury, přiloží se originální PDF soubor.
Pokud importujete papírové faktury, přiloží se originální QR kód z papírové faktury.
Výhodou je to, že můžete zpětně snadno dohledat originální předlohu k importované faktuře a snadno tak dohledáte chyby nebo doplníte další údaje z originální faktury.
Nejdříve musíte vybrat agendu, do které chcete faktury importovat. Kliknete na tlačítko Vyber agendu z Money S3 a ze zobrazeného seznamu vyberete agendu. Pak kliknete na OK.
Po vybrání agendy se do políčka vyplní údaje o vybrané agendě – název agendy, IČ, účetní období atd. Poté program z Money načte seznam předkontací a členění DPH a další údaje k vybrané agendě. Načtení údajů chvilku trvá.
Pokud jste již agendu vybrali dříve a chcete data z Money znovu načíst (např. jste mezití v Money změnili seznam členění DPH nebo seznam předkontací), tak před výběrem agendy zaškrtnete Po výběru agendy znovu načíst… Poté vyberete agendu. Po vybrání agendy program opět načte předkontace a členění DPH z Money k vybrané agendě.
2) Heslo do Money S3
Pokud používáte uživatelská práva v Money S3, vyplníte do pole Heslo k Money S3 správné heslo do Money S3.
Daný uživatel musí mít v Money S3 oprávnění provádět XML importy dat.
Pokud nepoužíváte uživatelská práva v Money S3, ponecháte pole Heslo prázné.
3) Nastavení číselných řad
Před importem je nutné nastavit číselnou řadu, do které se faktury budou importovat.
Číselná řada pro přijaté faktury
Tuto číselnou řadu najdete v Money S3 na kartě Money/Možnosti a nastavení/Správa seznamů/Číselné řady. V seznamu číselných řad najdete položku Faktury přijaté, a do programu napíšete označení její číselné řady, např. 10rr.
Číselná řada pro vydané faktury
Tuto číselnou řadu najdete v Money S3 na kartě Money/Možnosti a nastavení/Správa seznamů/Číselné řady. V seznamu číselných řad najdete položku Faktury vystavené, a do programu napíšete označení její číselné řady, např. rrrr.
4) Nastavení předkontace a členění DPH
Tato funkce není dostupná ve variantě Standard.
Pro importované faktury můžete nastavit předkontaci a členění DPH, které se pro tyto faktury použijí.
Po výběru agendy (viz bod 1 výše) si z nabídky předkontací vyberete tu správnou předkontaci, která se přiřadí k importovaným fakturám. Dále si z nabídky členění vyberete správné členění DPH, které se přiřadí k importovaným fakturám.
5) Kontrola duplicity importovaných faktur
Money S3 používá automatickou kontrolu duplicity u faktur.
U adres v adresáři se kontrolují všechna datová pole. Pokud tedy budou v adresáři dvě adresy, které se liší např. číslem účtu, tak Money vyhodnotí tyto dvě adresy jako odlišné.
U přijatých a vydaných faktur se duplicita kontroluje podle čísla přijaté/vydané faktury. Pokud importujete např. přijatou fakturu se stejným číslem faktury, jaká už v Money S3 existuje, tak se import neprovede, a provede se pouze aktualizace již existující faktury v Money.
6) Přiložení originální faktury jako přílohy
K importované faktuře můžete do Money S3 přiložit také originál faktury jako přílohu.
Pokud importujete PDF faktury, přiloží se originální PDF soubor.
Pokud importujete papírové faktury, přiloží se originální QR kód z papírové faktury.
Výhodou je to, že můžete zpětně snadno dohledat originální předlohu k importované faktuře a snadno tak dohledáte chyby nebo doplníte další údaje z originální faktury.
4) Nastavení typu importovaných faktur
Před importem faktur zvolíte, zda chcete importovat elektronické faktury (formát PDF, ISDOC) nebo papírové faktury (přes čtečku čárových kódů).
Dále zvolíte, zda importujete faktury přijaté nebo vydané. Přijaté a vydané faktury musíte importovat zvlášť v samostatných krocích, nesmíte je míchat dohromady, nesmíte je importovat najednou. Viz popis přijatých a vydaných faktur.
5) Pro papírové faktury – nastavení typu čtečky QR kódů
Pokud chcete importovat papírové faktury, musíte si vybrat čtečku, kterou k tomu budete používat. Podporovány jsou:
klasická USB čtečka čárových kódů připojená k PC přes USB kabel – aktuálně podporovaná je Datalogic QD2430 QuickScan
mobilní aplikace QR Droid do mobilního telefonu s Androidem – přenos dat mezi mobilem a PC probíhá offline jako klasický přenos souborů
mobilní aplikace Bluetooth Barcode Scanner do mobilního telefonu s Androidem – přenos dat mezi mobilem a PC probíhá online přes Bluetooth
Pro laiky doporučuji klasickou USB čtečku. Technicky pokročilejší uživatelé mohou využít mobilní aplikace.
Nastavení typu faktur
Zvolíte, zda importujete faktury přijaté nebo vydané. Přijaté a vydané faktury musíte importovat zvlášť v samostatných krocích, nesmíte je míchat dohromady a importovat najednou.
6) Pro elektronické faktury – nastavení adresáře s fakturami
Před zpracování faktur musíte vybrat adresář, ve kterém máte tyto faktury uloženy, ať již ve formátu PDF nebo ISDOC. Oba formáty mohou být uloženy ve stejném adresáři. Přijaté a vydané faktury doporučuji ukládat do různých adresářů, nemíchat je dohromady.
Nastavení typu faktur
Zvolíte, zda chcete importovat faktury ve formátu PDF nebo ISDOC. Oba typy faktur mohou být ve stejném adresáři současně, program si s tím poradí. Viz popis PDF a ISDOC formátu.
Zvolíte, zda faktury ve zvoleném adresáři jsou faktury přijaté nebo vydané. Přijaté a vydané faktury musí být v různých adresářích, nesmí být společně, musíte je importovat v samostatných krocích, nesmíte je míchat dohromady a importovat najednou.
7) Pro elektronické faktury – nastavení akce s fakturami po zpracování
Tato funkce není dostupná ve variantě Standard.
Můžete si zvolit akci, kterou program s fakturami vykoná poté, co je zpracuje.
Ponechat zpracované faktury beze změny – tato akce neudělá nic, tedy ponechá všechny PDF/ISDOC faktury beze změny, nic nesmaže.
Smazat úspěšně zpracované faktury – tato akce smaže v daném adresáři PDF/ISDOC faktury, které byly úspěšně připraveny pro import. Po zpracování vám zbydou v adresáři pouze ty faktury, u nichž došlo při zpracování k nějaké chybě, např. program v nich nenalezl QR kód. Tyto faktury pak můžete zpracovat ručně, např. je přepsat do účetního programu. Toto je doporučené nastavení.
Smazat všechny zpracované faktury – tato akce smaže v daném adresáři po zpracování všechny PDF/ISDOC faktury, bez ohledu na nenalezené QR kódy nebo další chyby.
Při nastavení akce 2 nebo 3 doporučuji mít faktury samozřejmě zálohované v nějakém jiném adresáři na jiném místě, aby vám je program nesmazal.
8) Nastavení vašeho bankovního účtu
Tato funkce není dostupná ve variantě Standard.
Pokud chcete importovat platby přijatých faktur do internetového bankovnictví, musíte zaškrtnout volbu Chci vytvořit platby pro import do internetového bankovnictví.
Dále musíte vyplnit váš bankovní účet a kód banky. Pro tuto banku pak program vytvoří KPC soubor v ABO formátu se seznamem plateb vytvořených z přijatých faktur. Tento soubor (jeden či více) pak můžete nahrát do svého internetového bankovnictví.
Cookies po stopadesáté
Používáme cookies pro správnou funkci webu a webovou analytiku. Kliknutím na “Přijmout vše” souhlasíte s použitím všech cookies.
Tento web používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku při procházení webem. Z nich jsou cookies, které jsou kategorizovány podle potřeby, uloženy ve vašem prohlížeči, protože jsou nezbytné pro fungování základních funkcí webových stránek. Používáme také soubory cookie třetích stran, které nám pomáhají analyzovat a porozumět tomu, jak tento web používáte. Tyto soubory cookie budou ve vašem prohlížeči uloženy pouze s vaším souhlasem. Máte také možnost se z těchto cookies odhlásit. Ale odhlášení některých z těchto souborů cookie může ovlivnit váš zážitek z prohlížení.
Nezbytné soubory cookie jsou naprosto nezbytné pro správné fungování webu. Tyto soubory cookie anonymně zajišťují základní funkce a bezpečnostní prvky webu.
Cookie
Délka
Popis
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Funkční soubory cookie pomáhají vykonávat určité funkce, jako je sdílení obsahu webových stránek na platformách sociálních médií, shromažďování zpětné vazby a další funkce třetích stran.
Výkonnostní soubory cookie se používají k pochopení a analýze klíčových výkonnostních indexů webových stránek, což pomáhá při poskytování lepší uživatelské zkušenosti pro návštěvníky.
Analytické soubory cookie se používají k pochopení toho, jak návštěvníci interagují s webem. Tyto soubory cookie pomáhají poskytovat informace o metrikách, počtu návštěvníků, míře okamžitého opuštění, zdroji návštěvnosti atd.
Reklamní soubory cookie se používají k poskytování relevantních reklam a marketingových kampaní návštěvníkům. Tyto soubory cookie sledují návštěvníky na různých webových stránkách a shromažďují informace za účelem poskytování přizpůsobených reklam.