Mobilní čtečka QR Droid pro skenování QR kódů přes mobil

Aplikace QR Droid slouží jako alternativa k USB čtečce QR kódů. Je určena pro pokročilejší uživatele, kteří umí pracovat s chytrým telefonem, umí přenášet soubory mezi telefonem a PC atd. Doporučená varianta načítání QR kódů je USB čtečka QR kódů.
QR Droid je mobilní aplikace pro telefon s operačním systémem Android, pomocí které můžete naskenovat QR kódy na fakturách a nahrát je do Pohody.

QR Droid zdarma stáhnete zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=la.droid.qr.priva

Aplikace je kompletně v češtině.

Další alternativou mobilní čtečky je aplikace Bluetooth Barcode Scanner. Umí online přes Bluetooth posílat naskenované QR kódy z mobilu do PC.  Aplikace je v angličtině.

Jak QR Droid pracuje

  • Programem naskenujete QR kód na faktuře.
  • Každý naskenovaný kód se ukládá do telefonu do historie.
  • Najednou můžete naskenovat třeba sto faktur.
  • Po ukončení práce uložíte historii skenování do CSV souboru.
  • Tento soubor pak načtete do aplikace QRCodeScanner.
  • QRCodeScanner na základě naskenovaných QR kódů naimportuje faktury do Pohody.

Doporučení – smazání historie dříve načtených faktur

Před začátkem práce je potřeba vymazat historii minule načtených faktur, aby se vám do Pohody neimportovaly několikrát a netvořily se duplicity. Smazání provedete v nabídce Historie kliknutím na ikonku popelnice.

Nastavení aplikace QR Droid

Před vlastním skenováním je potřeba jednorázově nastavit chování programu. Kliknutím na devět čtverečků vstoupíte do nastavení programu a tam kliknete na Nastavení.

Tam zaškrtnete ukládání historie načtených kódů, a dále kliknete na Pokročilé nastavení.

V pokročilém nastavení zaškrtnete Dávkové skenování, tím se budou kódy skenovat automaticky bez nutnosti mačkání tlačítek.

Dále kliknete na Maximální počet položek a zvolíte, kolik naskenovaných kódů se má uchovávat – doporučuji zvolit Neomezeně.

Volitelně můžete zrušit zaškrtnutí Uchovávat opakované položky.  Pokud tato volba nebude zaškrtnuta, tak se při opakovaném naskenování stejné faktury použije jen jeden kód a nebudou se tvořit duplicity. Nicméně program QRCodeScanner si s duplicitami při skenování kódů dokáže poradit i sám.

Následně kliknete na Vlastní CSV. Tam potom zaškrtnete nebo odškrtnete parametry viz obrázek.

Skenování QR kódů

Spustíte aplikaci QR Droid a namíříte telefon na QR kód tak, aby byl celý kód vidět na displeji. Po zaměření kódu se zobrazí informace o úspěšném načtení a kód se uloží do historie. Následně můžete načíst další fakturu.

Uložení naskenovaných kódů z historie do souboru

Po ukončení skenování všech faktur kliknete na  devět čtverečků a  potom na Historie.

V historii uložíte naskenované kódy do CSV souboru kliknutím na ikonku diskety. Následně se zobrazí cesta, kam se soubor uloží, doporučuji ponechat. Kliknete na Uložit.

Přenos CVS souboru z mobilu do PC

Popis přenosu souborů z mobilu do PC přesahuje rámec této nápovědy. Záleží na konkrétním telefonu, konkrétní verzi Androidu atd. Zde tedy jen velmi stručný popis možností:

1. Přenos pomocí Bluetooth

Připojíte svůj mobil k PC pomocí Bluetooth a přenesete CSV soubor z mobilu na PC – uložíte si ho třeba na plochu.

2. Přenos pomocí USB

Připojíte svůj mobil k PC pomocí USB kabelu. Následně v průzkumníku ve Windows najdete připojený mobil a na něm cestu k uloženému CSV souboru. Ten si pak přetáhnete myší třeba na plochu.

Pokud v průzkumníku na PC daný soubor nevidíte, ačkoli jste ho na mobilu uložili, tak mžná pomůže, když si na mobil nainstalujete aplikaci SD Scanner a spustíte aktualizaci. Tím se obnoví seznam uložených souborů v mobilu a všechny soubory ak budou dostupné i z PC.

Stažení SD Scanner: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gmail.jerickson314.sdscanner

3. Přenos pomocí programu ShareIt

Program ShareIT umožňuje přenos souborů mezi PC a mobilem bezdrátově pomocí vlastní wifi sítě. Popis aplikace bohužel přesahuje rámec této nápovědy.

ShareIt pro mobil stáhnete zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.anyshare.gps

ShareIt pro PC stáhnete zde: http://cdn.ushareit.com/exe/SHAREit-KCWEB.exe

Načtení CSV souboru s kódy do programu QRCodeScanner

V programu QRCodeScanner zvolíte import papírových faktur a ze seznamu podporovaných čteček vyberete QR Droid. Potom kliknete na tlačítko Načti QR kódy ze čtečky.

Objeví se  okno, do kterého se načítají QR kódy z různých čteček. Zvolíte tlačítko Načíst CSV soubor a vyberete na PC daný CVS soubor, který jste vytvořili v QR Droidu a přenesli ho na PC – viz body výše. Do okna se tím pádem načtou naskenované QR kódy a výpis bude vypadat podobně jako na obrázku.

Potom kliknete na Použít načtené kódy. Tím se načkené kódy přenesou do aplikace QRCodeScanner a můžete je naimportovat do Pohody pomocí tlačítek Zpracuj načtené QR kódy a Importuj faktury do Pohody.